14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 30 років тому, 26 квітна 1986 року сталася жахлива, за своїми наслідками, катастрофа - аварія на Чорнобильській атомній станції - від внутрішніх детонацій знищила 4-ий блок ЧАЕС. Внаслідок Чорнобильської катастрофи постраждало біля 5 млн. людей, забруднено радіоактивними нуклідами близько 5 тис. населених пунктів України, Білорусії та Росії. Чорнобильська аварія призвела до безпрецедентного опромінення населення зазначених держав. Крім України, Республіки Білорусь та Російської Федерації вплив Чорнобильської катастрофи відчули на собі Швеція, Норвегія, Польща, Великобританія та інші країни.
Всю повноту наслідків цієї страшної аварії не зможе передбачити не один вчений, весь людський біль не зможе показати жодна статистика, але щоб якомога швидше приборкати атомну енергію, що вирвалася з під контролю, щоб зменшити дію радіації та зменшити наслідки аварії 30 років тому в перші години, дні і місяці тисячі людей виборювали життя для сотень мільйонів. Усього у наслідок аварії постраждало 1 961 904 осіб. Станом на січень 2010 р. в країні налічувалося 260807 осіб, які за чинним законодавством мають статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Тягар наслідків Чорнобильської катастрофи послужив серйозним гальмуючим фактором економічного становлення нашої молодої незалежної держави. У випадку аварії на ЧАЕС реалізувався найбільш важкий сценарій за наслідками для сільського господарства України: забруднено більше 5 млн. га земель, на яких виробляється продукція і проживає близько 3 млн. людей, втрачена значна кількість великої рогатої худоби. У перші роки після аварії було практично припинено ведення вівчарства, хмелярства, льонарства в українському Поліссі, вилучено зі землекористування територію зони відчуження.
Чорнобильська катастрофа засвідчила, що важкі ядерні аварії призводять до глобальних наслідків та впливають на життєві інтереси багатьох країн. Ресурси, необхідні для подолання наслідків техногенних катастроф такого масштабу, виходять далеко за межі економічних і технологічних можливостей окремої країни та потребують об'єднаних зусиль світової спільноти. І 29 листопада 2016 року четвертий енергоблок ЧАЕС накрили саркофагом. Фахівці з 30 країн працювали над проектом "Укриття" - найбільшої рухомої конструкції у світі. Вона простягається на 110 метрів у висоту, 257 метрів завширки та 164 метри у довжину. |