Щороку все більше дітей користуються інтернетом, використовуючи доступ не лише з комп’ютера, а й з мобільних телефонів, що актуалізує проблему онлайн-безпеки дітей. За результатами спільного з Інститутом соціології НАН України дослідження «Знання та ставлення українців до питання безпеки дітей в інтернеті» з’ясувалося, що 78% батьків не знають про проблеми безпеки дітей в інтернеті. Близько 28% дітей готові переслати свої фотографії незнайомим людям, а побачивши в інтернеті рекламу алкоголю або тютюну, хоч раз пробували їх купити, 11%— намагалися купити наркотики. Крім того, 17% дітей без сумнівів погоджуються повідомити особисту інформацію про себе і свою сім’ю, 22% дітей періодично потрапляють на сайти для дорослих і лише у 18% випадків дорослі перевіряють, які сайти відвідувала дитина.
Онлайн-ризики для дітей:
· «дорослий» інезаконний контент: порнографія, азартні ігри, реклама тютюну іалкоголю;
· онлайн-насилля: заклики доасоціальної, суїцидальної поведінки, жорстокості, насильства, сексуальна експлуатація;
· розголошення особистої інформації, яка може бути використана проти дітей таїхсімей;
короткі номери таплатні сервіси, які тарифікуються окремо тощо.
ПОРАДИ БАТЬКАМ
1.Будьте другом своїй дитині.Проявляйте зацікавленістьїї захопленнями і обговорюйте проблеми, що виникають.Якщо Ви зможете стати тією людиною, якому Ваша дитина довіряє, їй не доведеться шукати підтримки у віртуальних друзів.
2.Установіть комп’ютер в місці, доступному всім членам родини.Це значно полегшить контроль за його використанням.
3.Складіть правила безпечної поведінки в Інтернеті, в яких будуть перераховані вимоги, що стосуються користування Інтернетом, а також алгоритм дій дитини при зіткненні з небезпечним незнайомцем або сексуальним домаганням.
4.Напишіть ці правила на папері і прикріпіть біля комп’ютера!
5.Попросіть Вашу дитину нікому не повідомляти особисте: ім’я, вік, номер телефону, домашню адресу, номер школи.Поясніть, що не слід висилати свої фотографії людям, з якими вона познайомилась в Інтернеті.
6.Попросіть Вашу дитину відразу ж розповідати Вам про неприємні ситуації під час спілкування в Інтернеті, підкресливши, що Ви не будете сердитися, про що б вона не розповідала.
7.Переглядайте інформацію, що міститься в комп’ютері Вашої дитини.Це допоможе Вам контролювати її спілкування в мережі.Але пам’ятайте, що дитина може користуватися Інтернетом не тільки вдома, але і в школі, Інтернет-клубі, у друзів.
8.Нагадуйте дитині про те, що всі правила безпеки в Інтернеті залишаються в силі й тоді, коли вона користується комп’ютером і не вдома, наприклад в Інтернет–кафе чи у друзів. |